Jak spać w czasie ciąży?

sen w czasie ciążyWiele kobiet zastanawia się, jaka pozycja w czasie snu jest najlepsza i najbezpieczniejsza dla dziecka. Chcą jednocześnie same w czasie snu wypocząć i zregenerować siły. Dla wielu mam bardzo trudne jest odzwyczajenie się od spania na brzuchu. Niestety, jeszcze w początkowej fazie ciąży jest to dopuszczane, jednak od 4 miesiąca dla dobra maleństwa należy z tego zrezygnować.

Spanie na brzuchu w późniejszych etapach ciąży, niesie za sobą ryzyko przygniecenia dziecka, a ponadto w końcowej fazie ciąży pozycja ta jest bardzo niewygodna (wręcz nie możliwa).

Zatem jak spać w ciąży?

Najlepiej wybrać pozycję na boku, przy czym zaznaczyć należy iż najbardziej wskazany jest lewy bok, ponieważ spanie w tej pozycji nie obciąża serca. Pozycja na prawym boku przyczynia się do ucisku żyły głównej, dolnej co powoduje pozostanie krwi w dolnej części ciała, a tylko niewielka jej ilość przedostaje się do mózgu i macicy. W konsekwencji dojść może do omdlenia lub nawet do niedotlenienia płodu.

Podobnie jest ze spaniem na plecach, w pierwszej fazie ciąży przyszłe mamy mogą być spokojne. Jednak po 20 tygodniu należy z tej pozycji zrezygnować, ponieważ macica uciska klatkę piersiową, kręgosłup, jelita oraz żyłę główną. Spanie w tej pozycji może być przyczyną problemów z układem trawiennym, niskim ciśnieniem krwi oraz bólem pleców.

Jak ułatwić sobie sen w ciąży?

Wiele pań podkłada pod kolana poduszkę, co bardzo przekłada się na wygodę i komfort spania. Podczas spania na lewym boku ułatwia to pracę nerek oraz przyspiesza prawidłową przemianę materii. Pozycja ta zmniejsza również uczucie ciężaru nóg oraz skurcze łydek.

Mimo, że czasami trudno zrezygnować z pewnych przyzwyczajeń i zmienić pozycję spania, warto jednak podjąć tę próbę już w pierwszych etapach ciąży. Często nie zdajemy sobie sprawy jak, takie na pierwszy rzut oka nie ważne sprawy, wpływają na zdrowie dziecka i nasze.

Serce a ciąża Prawa kobiet w ciąży

kosmetyka, uroda, zdrowie
    • Znajdź w serwisie

  • Zobacz również

    Zagrożenia w ciąży - W dzisiejszym świecie z każdej strony coś nam zagraża. Niestety w pewnych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność ponieważ każda chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia. Kobiety, które są w ciąży powinny o tym pamiętać w każdej chwili dnia i nocy.

 

Kontakt | Partnerzy | Polityka prywatności | Mapa serwisu


bedemama.info © 2010 All Rights Reserved  •  Strona główna

Realizacja: Agencja Interaktywna frantic Inc.