Jak nauczyć dziecko ładnie pisać?

Czasy, w których młodzież uczyła się kaligrafii, a nawet małe dzieci uczyły się nadawania pięknego kształtu literom, odeszły w niepamięć. Wielu jest z tego powodu zadowolona, jednak ma to też swoje wady… Zapewne dziadkowie pamiętają ile trzeba było się namęczyć, by wreszcie stworzyć ładne litery, zwłaszcza, że wtedy używało się do tego celu brudzącego i niewygodnego w użyciu atramentu.

Nad uczniami czuwał groźny nauczyciel, który miał wielką władzę, a mianowicie drewnianą linijkę, którą mógł karać za różne przewinienia. Strach, więc mobilizował, a długotrwałe ćwiczenia sprawiały,  iż dzieci, młodzież, a potem dorośli kształcili umiejętność ładnego, czytelnego pisania.

Dzisiaj nikt już nie chce powrotu do tamtego stanu rzeczy i nic dziwnego. Terror, atrament, niewygoda…to nie są elementy sprzyjające nauce, natomiast sama idea kaligrafii była szczytna i przynosiła efekty.

Jeśli weźmiemy do ręki zeszyt ucznia z 6 klasy podstawówki, to zobaczymy, że niewiele zdań się w nim znajduje. Obecnie wiele szkół pracuje metodą tzw. Kart pracy, które mimo zalet, mają też i wady. W polskich szkołach pisze się coraz mniej, a rozwiązuje się testy, niestety postawienie krzyżyka nie nauczy nasze dzieci ładnego pisania.

Dobrzy, wzorowi rodzice powinni zadbać o kształcenie umiejętności pisania u swoich dzieci. Można to zrobić na wiele sposobów. Na te najmłodsze pociechy najlepiej działają kolorowe książeczki, z malowankami, rebusami i literkami, które trzeba ładnie dopisać do końca linijki. Można wyznaczać dziecku zadania, po których wykonaniu dostanie np. Jakiś wykonany przez nas order z napisem: Jaś umie już napisać literkę S. Starsze dzieci można zachęcać do pisania listów do przyjaciela czy przyjaciółki albo do dziadków. Niech tworzą własne fantastyczne historyjki lub piszą pamiętnik, ale w taki sposób, by zdania były estetyczne i czytelne. Pisanie tekstów można także wpleść w jedną ze wspólnych zabaw np. W dwór królewski. Niech dziecko napisze przemowę króla do poddanych albo monolog zakochanej księżniczki.

Pomysłów jest wiele, a wszystkie przyczyniają się do kształcenia ładnego pisania, więc do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Serce a ciąża Prawa kobiet w ciąży

kosmetyka, uroda, zdrowie
    • Znajdź w serwisie

  • Zobacz również

    Przygotowanie do porodu - Ciąża to ważny okres w życiu kobiety. Jednak najbardziej stresującym momentem jest poród. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Na trzy tygodnie przed planowanym rozwiązaniem należy spakować swoją torbę.

 

Kontakt | Partnerzy | Polityka prywatności | Mapa serwisu


bedemama.info © 2010 All Rights Reserved  •  Strona główna

Realizacja: Agencja Interaktywna frantic Inc.