Rodzaje chwytu w pierwszym roku życia

Rodzaje chwytu w pierwszym roku życiaMimo, że chwyt rozwija się już od urodzenia to jednak potrzeba około roku aby udoskonalił się on i wyspecjalizował wystarczająco by można było wykorzystać go w manipulacji z prawdziwego zdarzenia (tzw. manipulacji specyficznej). Przez pierwsze 2-3 miesiące życia chwyt dziecka jest nawykowy i niekontrolowany.

Potrafi ono zacisnąć rączkę na przedmiocie natomiast nie kontroluje na tyle pracy mięśni aby móc w pełni unieść go w celu obserwacji czy włożyć do buzi. Dopiero około 5 miesiąca chwyt udoskonala się na tyle aby świadomie koordynować drogę na linii ręka-oko czy ręka-buzia. Taki chwyt nazywamy chwytem prostym (inaczej małpim). Polega on na tym, że dziecko próbuje złapać przedmiot od góry całą dłonią tak jakby chciało nałożyć ją na przedmiot.

W następnym miesiącu w wyniku doskonalenia koordynacji ruchowej chwyt prosty przekształca się w chwyt dłoniowo-łokciowy. Jest on bardziej zaawansowany ponieważ dziecko uruchamia staw łokciowy w celu nakierowania ręki na przedmiot i podniesienia go. Chwyta go czterema palcami (z wyłączeniem kciuka). Brak kciuka ułatwia w tym wypadku chwyt. Pozwala on także na sprawne manipulowanie przedmiotami jedną ręką (uderzanie, potrząsanie, zgniatanie itp.).

W okolicach 7-8 miesiąca pojawia się chwyt nożycowy – dziecko zaczyna przywodzić kciuk do reszty palców.

Ostatnim stadium chwytu kształtującym się około 9 miesiąca jest tzw. chwyt pęsetowy. Jest on najbardziej zaawansowanym sposobem chwytu w pierwszym roku życia. Polega na bardzo precyzyjnym chwytaniu przedmiotu za pomocą palca wskazującego i kciuka. Kluczową rolę odgrywa tutaj wzrok bez którego tak specyficzny i precyzyjny chwyt nie mógł by mieć miejsca.

Emilia Matyka

Serce a ciąża Prawa kobiet w ciąży

kosmetyka, uroda, zdrowie
    • Znajdź w serwisie

  • Zobacz również

    Jak najlepiej wykorzystywać wolny czas w ciąży? - Czas jaki jest pomiędzy zajściem w ciąże a porodem powinien zostać odpowiednio wykorzystany przez przyszłą matkę. Ułatwi jej to wydanie potomstwa na świat i znacznie przyspieszy jej powrót do dobrej formy.

 

Kontakt | Partnerzy | Polityka prywatności | Mapa serwisu


bedemama.info © 2010 All Rights Reserved  •  Strona główna

Realizacja: Agencja Interaktywna frantic Inc.